چوب صنعت دُريس / وبلاگ / 6 نکته برای حفظ درب‌های چوبی بیرونی

6 نکته برای حفظ درب‌های چوبی بیرونی

1402/03/17

همه ما روزهای بد آب و هوایی را داشته‌ایم که در آن تصمیم می‌گیریم برای تماشای تلویزیون یا کتابی بچرخیم. درب‌های خارجی شما به همان شکل شکسته نمی‌شوند. آن‌ها در طول سال در معرض عواملی مانند باد، باران و برف گرفته تا نور خورشید و گرمای شدید قرار دارند. با گذشت زمان، این امر باعث ساییدگی و پارگی درب چوبی می‌شود، به همین دلیل است که باید به طور مرتب از درب‌های چوبی بیرونی خود نگهداری کنید.

6 نکته نگهداری از درب‌های چوبی

بسته به نوع چوب، یک درب چوبی بیرونی که به خوبی نگهداری می‌شود می‌تواند بیش از 20 سال عمر کند. نگهداری مناسب درب خارجی از خوردگی، زنگ زدگی و پوسیدگی جلوگیری می‌کند. در این مقاله کارهایی را که می‌توانید انجام دهید تا درب چوبی بیرونی خود کاملاً جدید به نظر برسد را آورده‌ایم.

1. پاک کردن گرد و غبار را به برنامه تمیز کردن هفتگی خود اضافه کنید.

ما از قبل اهمیت گردگیری در خانه‌هایمان را می‌دانیم، اما شما باید بیرون را نیز گردگیری کنید. گرد و غبار می‌تواند حاوی نمک محلول در آب باشد که یک دلیل برای خورده و فرسوده شدن درب‌ها است. گرد و غبار می‌تواند در طول زمان چوب را خراش دهد و پوشش محافظ آن را فرسوده کند. هفته‌ای یک بار درب‌های بیرونی خود را گردگیری کنید تا از رسوب نمک خورنده و آسیب دیدن آن جلوگیری کنید.

2. درب‌های بیرونی خود را با صابون ظرفشویی ملایم تمیز کنید.

اگر درب‌های بیرونی شما از چوب، فلز یا فایبرگلاس ساخته شده باشند، تمیز کردن منظم آن‌ها می‌تواند از زنگ زدگی، فرسایش، پوسیدگی و سایر علائم سایش و پارگی جلوگیری کند. شما می‌توانید درهای چوبی بیرونی خود را با استفاده از: صابون ظرفشویی ملایم، آب گرم، یک اسفنج نرم یا یک پارچه بدون پرز تمیز کنید.

از استفاده از مواد ساینده مانند پشم فولادی یا برس اسکرابر برای تمیز کردن درب بیرونی خودداری کنید. آن‌ها می‌توانند درب شما را خراش دهند و پوشش محافظ آن را فرسوده کنند. اکثر صاحبان خانه باید حداقل یک بار در ماه درب‌های خود را تمیز کنند. اگر در نزدیکی دریا زندگی می‌کنید یا در منطقه‌ای با سطوح بالای آلودگی هوا (دود ناشی از بزرگراه می‌تواند به سرعت جمع شود) ممکن است مجبور شوید درب‌های خود را هفته‌ای یک بار تمیز کنید.

3. درب‌های چوبی بیرونی خود را جلا دهید.

هنگامی که درب‌های بیرونی شما کمی کدر به نظر می‌رسند، زمان آن رسیده است که به آن‌ها جلا دهید. خوشبختانه، این کار با جلا دادن کفش شما تفاوت چندانی ندارد. فقط یک پارچه را بردارید و به آرامی مقداری پولیش را به دو طرف درب بزنید. ممکن است بخواهید از موارد زیر استفاده کنید: پولیش پلی اورتان: ضد آب و بادوام است، اما به مرور زمان در برابر نور خورشید زرد می‌شود. لاک: ماندگاری طولانی و مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش، به سرعت در سطحی براق یا مات خشک می‌شود. پولیش بر پایه موم: ظاهری براق که خراش‌ها را پنهان می‌کند.

درب چوبی

4. درب خود را به محض اینکه علائم فرسودگی نشان داد، دوباره رنگ کنید.

همه درب‌های بیرونی دارای یک پوشش محافظ هستند، اما می‌تواند به مرور زمان فرسوده شود و درب شما را در برابر رطوبت آسیب پذیر کند. این هرگز چیز خوبی نیست. برای درهای چوبی، که منجر به پوسیدگی می‌شود. هنگامی که علائم ساییدگی را مشاهده کردید، باید درب خود را دوباره رنگ کنید. بازسازی درب شما نیاز به دانش کافی دارد، بنابراین ممکن است بخواهید یک متخصص تعمیر درب استخدام کنید. برای این کار، میتوانید به مقاله مرمت و بازسازی درب چوبی مراجعه کنید. بسیاری از صاحبان خانه به دلیل ضد آب بودن، روکش پلی اورتان را انتخاب می‌کنند.

همچنین ممکن است بخواهید یک رنگ بیرونی با محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش برای جلوگیری از محو شدن در آینده انتخاب کنید. لکه‌های روشن‌تر و رنگ‌های روغن، بیشترین ماندگاری را دارند، اما در هر صورت، همیشه باید رنگ را طبق دستورالعمل سازنده برای بهترین نتیجه اعمال کنید.

5. درزگیرهای درب خود را بررسی کنید.

همه درب‌ها دارای نوار هستند، که یک لایه فوم یا لاستیکی است که در امتداد پایین و دو طرف درب شما قرار دارد. از ورود هوای بیرون و نشت هوای داخل جلوگیری می‌کند که برای بهره وری انرژی خانه شما ضروری است. تمیز کردن درب و پنجره‌های بیرونی شما می‌تواند 5 تا 10 درصد در قبض آب و برق ماهانه شما صرفه جویی کند. با قرار دادن دست خود در اطراف درزهای آن، ورود هوای درب را بررسی کنید. اگر رو به وخامت باشد، می‌توانید بروز هوا را احساس کنید. در برخی موارد، ممکن است بتوانید با قرار دادن مجدد قطعاتی که شل شده‌اند، ورود و خروج هوا را برطرف کنید.

در موارد دیگر، باید آن را تعویض کنید. می‌توانید کار را با بریدن نوار درزگیر با یک تیغ و جایگزینی آن با درزگیر جدید انجام دهید. همچنین می‌توانید یک کارشناس حرفه‌ای را استخدام کنید، که می‌توانید از او بخواهید تا درب چوبی شما را بررسی کنند.

6. سخت افزارهای درب را فراموش نکنید.

نادیده گرفتن سخت افزار درهای چوبی بیرونی خود، که شامل قفل‌ها، در کوب‌ها، لولاها و شکاف‌ها است، آسان خواهد بود. با این وجود، تمیز نگه داشتن سخت افزارتان همچنان مهم است. شما باید عادت کنید که لولاهای خود را حداقل یک بار در سال تمیز کنید. برای رفع سفتی و جیرجیر، پین لولا را با اسپری سیلیکونی یا گریس لیتیوم سفید بپوشانید. شما همچنین می‌توانید از صابون یا کمی ژله نفتی استفاده کنید، اما نتایج ممکن است طولانی مدت ماندگار نباشد.