چوب صنعت دُريس / وبلاگ / نحوه ساخت درب‌های داخلی

نحوه ساخت درب‌های داخلی

1402/02/19

صنعت ساخت درب‌های چوبی بسیار دقیق است، زیرا فرآیندهای متعددی را طی می‌کند که نیاز به تخصص بالا و ظرافت فوق العاده دارد.

درب‌های چوبی برای اولین بار از چوب جامد خالص ساخته شدند. در حالی که امروزه، سه حالت برای ساخت درب چوبی وجود دارد، ممکن است درب‌ها، چوب جامد، هسته جامد یا توخالی باشند و هر یک از انواع چوب کاربردهای خاص خود را دارد.

لایه‌های روکش درب‌های داخلی

درب‌های داخلی دارای دو لایه بیرونی هستند که از چوب یا روکش تخته فیبر ساخته شده‌اند که هسته در را بین آن‌ها محصور می‌کند.

لایه‌های روکش چوبی

روکش از برش‌های نازک چوب ساخته شده است که طی مراحل زیر تهیه می‌شود: کنده‌ها از چوب بریده شده و بر اساس کیفیت دسته بندی می‌شوند و به انبارهایی که طراحی شده‌اند تا آن‌ها را در رطوبت مناسب نگهداری کنند و از خشک شدن و تجزیه آن‌ها جلوگیری شود، منتقل می‌شوند.

سپس کنده‌ها را با دقت جدا می‌کنند تا دست نخورده و یکنواخت برش داده شوند، نرم شدن و خیساندن گام بعدی است، کنده‌ها در آب با دمای مناسب در حدود 40 درجه سانتیگراد خیس می‌شوند تا مطمئن شوید که به اندازه کافی مرطوب، نرم و گرم هستند تا فرآیند لایه برداری شروع شود.

کنده‌ها در صورت نیاز به اشکال مختلف بریده می‌شوند یا طبق تکنیک لایه برداری که برای اجرا در نظر گرفته شده است به صورت ساختار استوانه‌ای باقی خواهند ‌ماند. لایه برداری انجام می‌شود به این‌صورت کنده‌ها با حداکثر ضخامت حدود 3 سانتی‌متر در یک لایه بلند اما بسیار نازک از چوب بریده می‌شوند.

سپس لایه نازک بلند با توجه به اندازه درب مورد نیاز به چندین لایه در ابعاد مناسب بریده می‌شود و پس از برش هر لایه‌ای که دارای نقص باشد در معرض تعمیر و در صورت امکان اصلاح می‌شود و در غیر این صورت از مراحل فرآیند ساخت درب خارج می‌شود. پس از برش، لایه‌های روکش برای چند دقیقه به طوری که رطوبت خاصی در حدود 8 تا 12 درصد حفظ شود، در دستگاه خشک می‌شوند.

بررسی کامل در مرحله بعدی اتفاق می‌افتد تا در لحظه خشک شدن روکش‌ها از کیفیت بالای روکش‌ها و رعایت معیارها و استانداردهای سخت‌گیرانه تولید اطمینان حاصل شود. سپس برش توسط کلیپرها انجام می‌شود که آن‌ها را به طور مساوی در ابعاد مورد نیاز مناسب برای تولید برش می‌دهد.

سپس سه لایه روکش به هم متصل می‌شوند و این سه لایه به دقت انتخاب می‌شوند تا با یکدیگر مطابقت داشته باشند. این سه لایه توسط دستگاه‌های چسب‌زنی به هم چسبانده می‌شوند که چسب را برای دستیابی به بهترین اثر اعمال می‌کنند

پس از چسباندن روکش‌ها به یکدیگر، ابتدا روکش‌ها روی هم به صورت سرد فشار داده می‌شوند تا از توزیع برابر مواد چسب اطمینان حاصل شود. پرس گرم در حدود 120 درجه سانتیگراد بعد از آن انجام می‌شود تا چسب را به طور موثر ببندد.

روکش‌ها در حال حاضر یک پانل منفرد به نام تخته سه لا هستند که به منظور ساخت ظاهر زیبایی مانند پوشش، لمینیت، افزودن و رنگ آمیزی با لاک یا رنگ اکریلیک آماده سمباده زدن است. تخته سه لا را می‌توان در صورت نیاز با هسته مونتاژ کرد. تخته سه لا در نهایت دوباره آزمایش می‌شود تا با استانداردهای تولید با کیفیت مقایسه شود. کنده‌های بکار رفته در روکش می‌توانند منشأ درختی متفاوتی داشته باشند و هر چوب درخت دارای ویژگی‌های مشخصه‌ای مانند رنگ، بو، گره‌ها و ظاهر کلی است.

لایه‌های روکش یک لایه

تفاوت عمده در این نوع این است که از چوب ساخته نمی‌شود، بلکه از کاغذ و رزین ساخته شده و به صورت یک لایه پردازش می‌شود تا جایگزین روکش شود و می‌توانند به هر رنگ و شکلی باشند زیرا بر خلاف چوب به راحتی شکل می‌گیرند. اصلاح و مهار شده است.

لایه‌های روکش MDF

از چوب ساخته شده است اما بر خلاف لایه‌های روکش چوبی، از پایه چوب ام دی اف ساخته شده است که از چوب مهندسی شده از بقایای شکستگی چوب‌های سخت و نرم ساخته شده است، این باقیمانده‌ها جمع آوری شده، چسبانده و به هم فشرده می‌شوند تا پانل‌های ام دی اف را تشکیل دهند. درباره درب‌های MDF بیشتر بدانید. سپس پانل‌های ام دی اف با لایه‌های زیادی از لاک / رنگ با کیفیت بالا رنگ می‌شوند تا ظاهر زیبایی به آن‌ها ببخشد.

درب‌های چوبی

هسته درب‌های داخلی

فضای نیمه توخالی قابل پر شدن از ستون‌های چوبی یا مقوایی که با مواد مختلف برای ساخت هسته پر می‌شود. انواع مختلفی از مغزه‌ها برای درب های داخلی وجود دارد:

هسته‌های توخالی

که در آن از یک ستون مقوایی با ساختار سلول‌های لانه زنبوری استفاده می‌شود که معمولاً هیچ ماده پرکننده‌ای به آن اضافه نمی‌شود، اما می‌توان آن را با فوم عایق پر کرد تا به عنوان عایق صدا و حرارت عمل کند.

هسته‌های مقاوم در برابر آتش

که از مواد غیر قابل احتراق ساخته شده‌اند که می‌توانند گرما را تا 90 دقیقه تحمل کنند.

هسته تخته خرده چوب

هسته این نوع از چوب باقیمانده آسیاب شده مانند ام دی اف ساخته شده است که با به هم چسبانده شدن که آن را بسیار بادوام می‌کند.

هسته‌های چوبی کامپوزیتی ساختاری

یکی از جدیدترین انواعی است که در آن رشته‌ها، روکش‌ها یا تکه‌های چوب از طریق رزین مخصوص در کنار هم قرار می‌گیرند و آن را بادوام و قابل اعتماد می‌کنند.

مونتاژ درب‌های داخلی

سپس روکش‌ها را به صورت ساندویچی در می آورند که هسته آن در مرکز آن قرار دارد و در صورت نیاز می‌توان پایه ها و ریل ها را نیز پس از چسباندن اجزا به هم چسباند.

آخرین مرحله آماده سازی درب‌های داخلی

درب‌ها پس از مونتاژ مرتباً تراشیده می‌شوند تا در شکل و اندازه‌های مورد نیاز مناسب باشند، اما در صورت درخواست می‌توان از این کار صرف نظر کرد. طراحی پس از آن مسئول انجام آخرین کارها مانند حکاکی درب یا حفر سوراخ برای لولاها، قفل‌ها و... است. شیشه، قالب گیری و... را می‌توان قبل از مونتاژ بنا به درخواست مشتریان نیز انجام داد. پس از اتمام درب، برای مقایسه آن با استانداردها مورد بررسی قرار می‌گیرد، سپس تحت آزمایش فشار افقی، عمودی، تست ضربه نرم و سخت قرار می‌گیرد. سنباده‌کاری اضافی نیز ممکن است انجام شود تا مطمئن شوید که هیچ گره یا پوسیدگی یا خرده‌ای وجود ندارد و سپس می‌توان درب را برای محافظت بیشتر پوشش داد و سپس درب آماده استفاده است و در صورت درخواست می‌توان لوازم مختلف را به آن متصل کرد.