چوب صنعت دُريس / وبلاگ / چگونه قفل درب چوبی را عوض کنیم؟

چگونه قفل درب چوبی را عوض کنیم؟

1401/10/26

چه بخواهید یک قفل را به طور کلی تعویض کنید و چه نیاز به برداشتن قفل برای تعمیر داشته باشید، برداشتن قفل درب چوبی کاری است که می‌توانید خودتان به راحتی انجام دهید. با ابزارهای مناسب در دست و دستورالعمل های واضح، برداشتن قفل درب یک کار آسان است. در این مقاله نحوه برداشتن دستگیره، سیلندر و قفل‌های قلابی را به صورت گام به گام آموزش داده‌ایم.

برداشتن قفل درب دستگیره (با یا بدون پیچ قابل مشاهده)

قفل درب دستگیره‌ای به یک دستگیره چرخشی در اشاره دارد که قفل آن درست در داخل آن تعبیه شده است. معمولاً این قفل‌ها در درب‌های داخلی خانه یافت می‌شوند.

گاهی اوقات، از قفل‌های دستگیره‌ای برای درب خارجی نیز استفاده می‌شود (همراه با یک پیچ و مهره ) اما به دلیل اینکه به راحتی می‌توان آن‌ها را باز کرد به عنوان قفل اصلی برای هیچ درب خارجی توصیه نمی‌شود.

ابزار مورد نیاز

برای باز کردن قفل درب برای برداشتن قفل درب دستگیره‌ای، باید با اطمینان از داشتن ابزار مناسب برای کار شروع کنید:

  • سیم یا میخ کوچک
  • پیچ گوشتی تخت
  • پیچ گوشتی سر فیلیپس

برداشتن دستگیره در با پیچ‌های قابل مشاهده اولین گام این است که آیا دستگیره در شما دارای پیچ‌های قابل مشاهده روی صفحه است یا خیر. اگر دارای پیچ‌های آشکار است، این پیچ‌ها باید روی دستگیره داخلی (چیزی که برای قفل کردن در استفاده می‌کنید) باشد.

مرحله 1: این پیچ‌ها را بردارید

اگر دستگیره در شما دارای پیچ های قابل مشاهده باشد، کار شما آسان خواهد بود. پیچ گوشتی سر فیلیپس را بگیرید و شروع به باز کردن دو پیچ قابل مشاهده کنید.

مرحله 2: دستگیره‌های در را بردارید

هنگامی که آن پیچ‌ها را باز کردید، باید بتوانید به سادگی دستگیره‌های داخلی و خارجی در را بردارید.

مرحله 3: صفحه قفل را باز کنید

دوباره پیچ گوشتی سر فیلیپس را بردارید و شروع به باز کردن دو پیچ روی صفحه کنید.

مرحله 4: قفل را بردارید

هنگامی که پیچ‌ها را از روی صفحه جدا کردید، به سادگی قفل را بگیرید و کل چیز را بیرون بکشید.

برداشتن دستگیره درب بدون پیچ قابل مشاهده

اگر هیچ پیچ قابل مشاهده‌ای روی دستگیره در پیدا نمی‌کنید، مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله 1: محل شیار چفت را پیدا کنید

همه قفل‌های دستگیره دارای چیزی هستند که به آن شکاف با چفت می‌گویند. این چیزی است که دستگیره را در جای خود نگه می‌دارد. می‌توانید شکاف روی دسته دستگیره داخلی (چیزی که برای قفل کردن در استفاده می‌کنید) پیدا کنید. این معمولا یک سوراخ کوچک و مستطیل شکل است. اگر سوراخ را نمی‌بینید، دستگیره را به سمت بالا یا پایین بچرخانید تا بتوانید آن را پیدا کنید.

مرحله 2: دکمه را فشار داده و دستگیره را بردارید

اکنون که شکاف را پیدا کرده‌اید، به یک پیچ گوشتی سر صاف (یا یک سنجاق کوچک، گیره کاغذ یا میخ) نیاز دارید تا دکمه آزاد کردن داخل شکاف را فشار دهید (اینها معمولاً بسیار کوچک هستند). ابزار انتخابی خود را داخل سوراخ کرده و دکمه را فشار دهید. در این مرحله، دستگیره داخلی باید به راحتی از در خارج شود.

مرحله 3: صفحه خارجی درب را بردارید

بعد، شما باید صفحه خارجی را بردارید. بهترین راه برای انجام این کار این است که از یک پیچ گوشتی کوچک سر صاف استفاده کنید تا صفحه را با دقت از در جدا کنید. معمولاً یک شکاف کوچک روی صفحه وجود دارد که این امکان را به شما می‌دهد.

مرحله 4: صفحه داخلی را نیز بردارید

حالا که صفحه خارجی تزئینی را برداشته‌اید، صفحه داخلی (با پیچ) باید نمایان شود. یکبار دیگر پیچ گوشتی سر فیلیپس خود را بردارید و این پیچ‌ها را باز کنید.

مرحله 5: صفحه قفل را باز کنید

اکنون پیچ‌های آن را باز کنید. پس از اتمام، قفل را به طور کلی بردارید.

مرحله 6: دستگیره درب باقی مانده را بردارید

در نهایت، دستگیره در بیرونی باقی مانده را بگیرید و بکشید.

برداشتن قفل درب کامپیوتری یا سیلندر

قفل سیلندر بسیار رایج است و این نوع قفل هنوز هم نسبتاً ساده است. تنها در سه مرحله سریع، می‌توانید قفل سیلندر موجود را برای کلید زدن یا تعویض مجدد جدا کنید.

قفل درب چوبی

ابزار مورد نیاز

برای برداشتن قفل سیلندر، فقط به چند ابزار اساسی نیاز دارید:

  • پیچ گوشتی سر فیلیپس
  • پیچ گوشتی تخت
  • آچار آلن

مرحله 1: پیچ‌ها را بردارید

با استفاده از پیچ گوشتی سر فیلیپس شروع کنید تا هر گونه پیچ قابل مشاهده از سمت داخلی درب را بردارید. این‌ها پیچ‌هایی هستند که قفل و درب را در کنار هم نگه می‌دارند.

مرحله 2: بدنه اصلی قفل را بردارید

در مرحله بعد، باید از پیچ گوشتی سر صاف خود استفاده کنید تا دوک قفل را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا زمانی که متوقف شود. این کار باید با قرار دادن پیچ گوشتی سر صاف در خود قفل انجام شود.

هنگامی که چرخش دوک متوقف شد، باید متوجه شوید که زبانه مربعی داخل دوک کاملاً با بقیه قفل هماهنگ است. در این مرحله، باید بتوانید از پیچ گوشتی سر صاف خود برای فشار دادن به زبانه‌ای که دوک را در جای خود نگه می‌دارد استفاده کنید. وقتی این کار را انجام می‌دهید، خود شیار چفت از محفظه خود خارج می‌شود.

مرحله 3: مغزی قفل را بیرون بیاورید

با از بین رفتن شیار، اکنون به محفظه قفل دسترسی خواهید داشت. با دقت به داخل محفظه نگاه کنید (چراغ قوه ممکن است در اینجا مفید باشد) تا زمانی که برگه کوچک دیگری را پیدا کنید. از پیچ گوشتی سر صاف خود برای فشار دادن این زبانه به سمت پایین استفاده کنید که مغزی قفل را آزاد می‌کند. با این حال، احتمال زیادی وجود دارد که باید از آچار آلن برای فشار دادن به مغزی تا زمانی که لیز بخورد یا بیرون بیاید، استفاده کنید.

در حین جدا کردن مغزی درب، مراقب باشید که پیچ گوشتی روی زبانه را زیاد فشار ندهید، زیرا ممکن است باعث آسیب دائمی شود تا جایی که قفل دیگر قابل استفاده نباشد.

برداشتن قفل مورتیس

قفل‌های مورتیس دارای یک محفظه (به نام مورتیس) هستند که در خود درب بریده می‌‌شود. قفل در این محفظه محصور شده است و آن را به یک روش قفل ایمن‌تر تبدیل می‌کند.

قفل درب چوبی

ابزار مورد نیاز

برای برداشتن قفل مورتیس نیاز است:

  • پیچ گوشتی سر فیلیپس
  • پیچ گوشتی تخت
  • ممکن است به یک چکش نیاز باشد

مرحله 1: پیچ تنظیم را پیدا کرده و باز کنید

این پیچ روی ساق دستگیره داخلی خواهد بود.

مرحله 2: دستگیره‌های در را باز کنید

دو دستگیره در از طریق دوک به یکدیگر پیچ می‌شوند. حتما آن‌ها را باز کنید؛ فقط نکشید.

مرحله 3: صفحات روی درب را بردارید

با استفاده از پیچ گوشتی سر فیلیپس، صفحه دستگیره در خارجی را که روی در باقی مانده است باز کنید.

مرحله 4: صفحه زیری را بردارید

با استفاده از پیچ گوشتی سر فیلیپس، پیچ‌های بالا و پایین را که روی صفحه قفل مورتیس قرار دارند باز کنید.

مرحله 5: قفل را بردارید

با استفاده از دست‌ها یا انبردست‌ها، پیچ چفت را بگیرید و شروع کنید به بیرون کشیدن قفل مورتیس. باید بعد از چند کشش بیرون بیاید.

اگر نمی‌توان به راحتی قفل را جدا کرد، یک پیچ گوشتی بزرگ سر صاف را بردارید و از آن برای بیرون آوردن آن استفاده کنید. پیچ گوشتی را در سوراخی که دوک در آن قرار دارد قرار دهید. پیچ گوشتی باید به خوبی در سوراخ قرار گیرد. با پیچ گوشتی عمود بر درب، یک چکش بردارید و چند ضربه به آن در جهت باز شدن قفل ضربه بزنید.