چوب صنعت دُريس / وبلاگ / مقایسه درب‌های چوبی با درب‌های کامپوزیت

مقایسه درب‌های چوبی با درب‌های کامپوزیت

1401/08/02

درب‌های کامپوزیت و درب‌های چوبی ممکن است از بیرون شبیه به هم به نظر برسند و هر دو در سبک‌ها و اندازه‌های مختلفی در بازار موجود هستند. اما در مورد دوام، طراحی، کیفیت، سهولت نگهداری و هزینه با هم بسیار متفاوت هستند.

وقتی دو محصول از نظر ظاهری بسیار شبیه به هم به نظر می‌رسند، انتخاب این که کدام محصول به بهترین شکل برای شما مناسب است دشوار خواهد بود. در این مقاله، تفاوت‌های عمده بین درب‌های کامپوزیت و درب‌های چوبی را بررسی می‌کنیم تا به شما در انتخاب بهترین و مناسب‌ترین محصول کمک کنیم.

همه چیز درباره درب‌های چوبی

سه نوع اصلی درب چوبی وجود دارد. چوب تمام جامد، چوب با هسته جامد و چوب با هسته توخالی. برای اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب درب چوبی مناسب برای پروژه خود، به مقاله" راهنمای خرید درب چوبی" ما مراجعه کنید. هنگام انتخاب درب‌های زیبا و قابل اعتماد برای خانه، چوب انتخاب کلاسیکی است.

درب‌های چوبی با کیفیت‌ترین درب‌های موجود در بازار هستند. آن‌ها نیاز به تعمیر و نگهداری گاه به گاه دارند. در صورت نحوه نگهداری صحیح، درب‌های چوبی می‌توانند بیش از 100 سال دوام بیاورند و همیشه زیبا به نظر برسند.

درب‌های چوبی نیز قابل تنظیم و سفارشی هستند، آن‌ها می‌توانند به دلخواه شما ساده، فانتزی یا کلاسیک و سنتی باشند. یکی از مزایای استفاده از درب چوبی ساده رنگ آمیزی مجدد یا پرایم کردن گهگاه آن است که می‌توانید به راحتی هر چند سال یکبار رنگ درب چوبی خود را تغییر دهید.

درب چوبی

در مورد تغییر سخت افزار درب‌ها مانند دستگیره‌ها و لولاها، که به شما امکان می‌دهد رنگ‌ها و سبک‌ها را در درب چوبی خود به دلخواه تغییر دهید، لازم نیست که یک متخصص باشید.

درب‌های چوبی علاوه بر زیبایی، عایق صوتی و حرارتی بسیار خوبی نیز هستند و در عین حال امنیت خانه را نیز تامین می‌کنند. بعلاوه، درب‌های بیرونی ساخته شده از تمام چوب، در هنگام ضربه زدن، زیبایی ظاهری خانه را نیز افزایش می‌دهد. محدوده قیمت درب‌های چوبی همچنین تضمین می‌کند که چیزی را که می‌خرید نیازهای شما را برآورده خواهد کرد.

بسته به نوع چوب و طرحی که انتخاب می‌کنید می‌توانید هزینه‌های متفاوت کم و زیادی را در نظر بگیرید. یک درب چوبی می‌تواند برای هر بودجه‌ای مناسب باشد.

مزایای درب چوبی چیست؟

• جذابیت کلاسیک روستایی

• ساده در نگهداری

• بادوام

• طول عمر

• سازگار و قابل تنظیم

• هیچوقت از مد نمی‌افتد

• پایدار، ساخته شده از منابع تجدید پذیر.

معایب درب چوبی چیست؟

رنگ یا لاک معمولی آن در اثر بودن زیر آفتاب یا عدم نگهداری تغییر خواهد کرد.

اگر به طور مداوم خیس شود می‌تواند منبسط شود.

همه چیز درباره درب‌های کامپوزیت

درب‌های کامپوزیت فناوری نسبتا جدیدی هستند که از انواع مواد مصنوعی ساخته شده در کنار هم ساخته می‌شوند. آنها ممکن است از تخته خرده چوب، فیبر شیشه‌ای ساخته شوند و اغلب با فوم پر می‌شوند. سپس آن‌ها را با روکشی از پلیمر تقویت شده شیشه‌ای می‌پوشانند که می‌تواند مانند دانه‌های چوب به نظر برسد یا یک روکش براق صاف داشته باشد.

درب‌های کامپوزیت ساده نسبتاً ارزان هستند، اما برای داشتن ظاهر سفارشی، هزینه آن شروع به افزایش می‌کند. درب‌های کامپوزیتی سفارشی را می‌توان به گونه‌ای ساخت که شبیه یک محصول چوبی واقعی باشد. اگر برای اینکه محصولی شبیه چوب باشد، هزینه بیشتری می‌پردازید، چرا محصولی را که از چوب واقعی ساخته شده است، تهیه نکنید؟

یکی از خطرات درب‌های کامپوزیت این است که هنگام برخورد با یک جسم تیز ترک می‌خورد. آنها ممکن است از مواد محکم ساخته شده باشند، اما روکش آن‌ها در واقع مقاومت زیادی در برابر ضربه ایجاد نمی‌کند.

درب‌ چوبی

هنگامی که درب‌های چوبی دچار آسیب می‌شوند، به راحتی می‌توان آن‌ها را سمباده زد و یا ترمیم و بازسازی کرد. در این مورد می‌توانید به مقاله" مرمت و بازسازی درب چوبی" مراجعه کنید. تعمیر درب‌های کامپوزیت به سادگی تعمیر درب‌های چوبی نیست، همینطور رنگ‌آمیزی درب‌های کامپوزیت نیز به آسانی انجام نمی‌شود، بنابراین تغییر ظاهر درب‌های کامپوزیتی به اندازه درب‌های چوبی امکان پذیر نیست.

یک درب کامپوزیت ظاهر خوبی دارد و یکپارچگی خود را برای حدود 10-20 سال حفظ می‌کند، طول عمر بسیار کمتری نسبت به درب‌های چوبی دارد. درب‌های کامپوزیت ساده ممکن است ارزان‌تر باشند، اما بیشتر از درب‌های چوبی مقاوم استفاده می‌شود.

اگر مجبور شوید در طول زندگی خود بیش از یک بار آن را تعویض کنید، در نهایت همان مقدار پولی را که برای یک درب با کیفیت بالاتر خرج می‌کنید، خرج خواهید کرد. علاوه بر هزینه‌های مکرر، باید دردسر تعویض درب را نیز پشت سر بگذارید.پایداری این محصولات مصنوعی نیز یک نکته مهم است.

مزایای درب‌های کامپوزیت

• قدرتمند

• تحت تاثیر رطوبت نیست

• سبک وزن

• ارزان

معایب درب‌های کامپوزیت

• به اندازه یک درب چوبی دوام نمی‌آورند

• به اندازه یک درب چوبی قابل تنظیم نیست

• پایداری کمی دارند

• چالش برانگیز برای رنگ آمیزی مجدد

• تعمیر آن سخت است.

نکات مهم در انتخاب درب اتاق

پس از آشنایی با ویژگی‌های مختلف درب‌های کامپوزیت و درب‌های چوبی، اکنون می‌توانید خودتان تصمیم بگیرید که کدام یک به بهترین شکل با نیازهای شما مطابقت دارد. تصمیم خود را بر اساس بودجه خود، طرحی که با سبک کلی خانه شما مطابقت دارد و مقدار زمان و تلاشی که می‌توانید برای مراقبت از درب خود اختصاص دهید، قرار دهید.

در نظر بگیرید که کدام درب به مرور زمان به خانه شما ارزش بیشتری می‌بخشد. ظاهر و احساس یک درب چوبی واقعی غیرقابل تکرار است، از ظاهر گرفته تا صدایی که هنگام باز و بستن آن به گوش می‌رسد. با مراقبت مناسب، یک درب چوبی برای سال های آینده به خانه شما گرما و یکپارچگی می بخشد.

درب‌های چوبی بیرونی بهتر است در فضایی با رواق یا سایبان سرپوشیده استفاده شود که در آن از عوامل آسیب‌زا محافظت شود. با کمترین رنگ آمیزی، درب چوبی مادام العمر دوام خواهد داشت.