چوب صنعت دُريس / وبلاگ / بایدها و نبایدهای تمیز کردن کابینت آشپزخانه

بایدها و نبایدهای تمیز کردن کابینت آشپزخانه

1401/05/12

شما احتمالاً بیشتر زمان تمیز کردن آشپزخانه خود را صرف تمرکز روی سه مورد بزرگ می‌کنید - سینک ظرفشویی، گاز - اما کابینت‌های شما نیز نیاز به توجه منظم دارند، به خصوص درب‌های کابینت، اینجاست که قطرات ریز روغن پخت و پز، پاشیده شدن مواد غذایی و بخار تمایل به ته نشین شدن دارند و سپس گرد و غبار را جذب و نگه می‌دارند و منجر به ایجاد سطوح کدر یا رگه دار می‌شوند.

9 نکته تمیز کردن کابینت‌های آشپزخانه

خوشبختانه، در حالی که تمیز کردن کابینت‌های آشپزخانه کمی خسته کننده است، کار دشواری نیست، و همچنین نیازی به مواد شیمیایی بدبو یا سمی ندارد. چه کابینت‌های شما رنگ آمیزی شده باشد و چه از جنس چوب ساخته شده باشد، با چند اقلام معمولی خانگی و کمی گریس به خوبی تمیز و جذاب می‌شوند. فقط مراقب باشید که با یک ماده قوی بیش از حد به آن‌ها آسیب نرسانید. در ادامه نحوه انجام درست کار را آورده‌ایم.

از یک محلول تمیز کننده ملایم استفاده کنید

پاک کننده‌های قوی و برس‌های شستشوی زبر را در سینک بگذارید. شستشوی شدید می‌تواند به روکش یا رنگ کابینت آشپزخانه آسیب برساند. در عوض، با مخلوط کردن یک صابون ظرفشویی ملایم با دو لیوان آب داغ یا به همان نسبت سرکه سفید با آب داغ، پاک کننده ملایم خود را آماده کنید. (آب گرم شده به نرم شدن لکه و چربی کمک می‌کند تا بتوانید راحت‌تر آن را پاک کنید.) مخلوط پاک کننده خود را در یک بطری اسپری بریزید و آماده شروع باشید.

کابینت‌های خود را خیس نکنید

مخلوط تمیزکننده را روی یک پارچه میکروفیبر یا پارچه نرم اسپری کنید تا زمانی که مرطوب شود اما خیس نشود. رطوبت بیش از حد می‌تواند به رنگ یا روکش کابینت شما آسیب برساند. اکنون، هر درب کابینت را از بالا به پایین پاک کنید و به هر تراش یا قالبی که در آن تجمع گرد و غبار و کثیفی می‌یابد، توجه بیشتری داشته باشید. فراموش نکنید که دستگیره‌ها و داخل درب‌های کابینت را نیز پاک کنید. در صورت نیاز محلول تمیزکننده بیشتری را روی پارچه خود بپاشید، اما هرگز اجازه ندهید که پارچه آنقدر خیس شود که چکه کند. در صورت لزوم مقدار اضافی را در سینک فشار دهید.

لکه‌های سخت را با یک مسواک قدیمی برطرف کنید

برخی از کابینت‌ها دارای تزئینات تزئینی یا شیارهای عمیقی هستند که با پارچه به راحتی نمی‌توان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. در این موارد، یک مسواک قدیمی را در محلول تمیزکننده خود فرو کنید و از مسواک استفاده کنید تا به آرامی نقاطی را که به سختی قابل دسترسی هستند تمیز کنید. نواحی اطراف دستگیره‌های کابینت و لبه‌های درب‌های کابینت را فراموش نکنید که دسترسی به آن‌ها با دستمال ممکن است دشوار باشد.

کابینت آشپزخانه

اجازه ندهید آب وارد لولاها شود

اگرچه محلول تمیزکننده شما برای کابینت تمام چوب یا رنگ شده و همچنین لمینت ایمن است، اما برای لولاهای کابینت شما در نظر گرفته نشده است. شما حتما نمی‌خواهید زمان صرف شده برای تمیز کردن کابینت آشپزخانه شما با سخت افزار زنگ زده باقی بماند. در عوض، از یک پارچه میکروفایبر خشک برای پاک کردن گرد و غبار و آلودگی از روی فلز استفاده کنید. اگر یک نقطه به خصوص چرب یا کثیف وجود دارد، فقط یک یا دو قطره محلول تمیز کننده را روی پارچه خود اسپری کنید، محل کثیف را بشویید و سپس فلز را خشک کنید.

پاک کننده را با یک آبکشی نهایی پاک کنید

هنگامی که کابینت‌های خود را تمیز کردید، یک بار دیگر با یک پارچه تمیز که کمی با آب گرم مرطوب شده است، روی آن‌ها بکشید. این کار هرگونه محلول تمیزکننده یا کثیفی ماندگار را از بین می‌برد. در مورد تمیزکننده خود، بهتر است از بالا به پایین کار کنید تا از باقی ماندن قطره‌ها جلوگیری کنید.

پس از تمیز کردن کابینت‌ها را خشک کنید

اجازه دادن به کابینت‌ها در هوای آزاد پس از تمیز کردن می‌تواند باعث آسیب یا ایجاد حباب در پوشش یا رنگ شود. درعوض، از یک پارچه نرم برای خشک کردن تمام سطوح مرطوب استفاده کنید و به درخشندگی آن کمک کنید.

شیشه‌ها را فراموش نکنید

اگر کابینت‌های شما دارای قسمت‌های شیشه‌ای هستند، یک پارچه تمیز را با مخلوط سرکه یا یک شیشه‌شوی اسپری کنید و شیشه را از دو طرف کاملاً پاک کنید. به طور کلی پاک کردن لکه‌های غذای خشک، چربی و سایر کثیفی‌های آشپزخانه از روی شیشه نسبتاً آسان است، از مواد ساینده روی شیشه استفاده نکنید و پس از اتمام تمیز کردن پانل‌ها را خشک کنید.

لکه‌های سخت را با جوش شیرین برطرف کنید

اگر حتی پس از اتمام تمیز کردن کابینت‌های آشپزخانه، لکه‌ها، کثیفی خشک شده یا چربی روی کابینت‌های شما باقی می‌ماند، باید یک مرحله اضافی اضافه کنید. در یک کاسه کوچک، یک قسمت جوش شیرین را با دو قسمت آب مخلوط کنید. از یک پارچه تمیز و خشک استفاده کنید تا خمیر را روی نقاط کثیف بمالید. اجازه دهید خمیر چند دقیقه بماند و سپس آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید و به آرامی مالش دهید تا لکه از بین برود. دوباره محل را با یک پارچه مرطوب شده با آب پاک کنید و سپس با پارچه میکروفیبر یا پارچه نرم خشک کنید.

از تمیز کردن عمیق دوره‌ای غافل نشوید

حداقل بیش از دو بار در سال برای تمیز کردن سطوح کابینت آشپزخانه اقدام کنید. کابینت‌های خود را به طور کامل خالی کنید، و سپس قفسه‌ها، داخل کشوها، و فضای داخلی کابینت را به همراه سطوح بیرونی کابینت‌ها با استفاده از همان لوازم تمیز کننده و روش‌هایی که در بالا ذکر شد پاک کنید. قبل از برگرداندن وسایل به کابینت، در نظر بگیرید که آیا ارزش نگهداری دارند یا خیر. هر چیزی را که دیگر به آن نیاز ندارید یا از آن استفاده نمی‌کنید اهدا کنید و از شر ظروف بسیار خرد شده، لیوان‌های ترک خورده، ظروف نگهداری پلاستیکی با درب‌های گم شده، و سایر موارد بیهوده که تمایل دارند در عمیق‌ترین فرورفتگی‌های کابینت آشپزخانه انباشته شوند، خلاص شوید.