چوب صنعت دُريس / وبلاگ / انواع قفل‌های درب ضد سرقت

انواع قفل‌های درب ضد سرقت

1400/05/20

قفل و درب، 2 صنعتی جدا می‌باشند که هر دو صنعت پا به پای هم نیز پیشرفت‌های فراوانی کرده‌اند. درب سازی اول از چوب شروع شده و هنوز نوآوری‌ها بسیاری در این صنعت می‌شود و قفل قبل از اینکه ماهیت فلزی داشته باشد، 3000 سال قبل از میلاد، قفل‌ها نیز چوبی بوده که ساختار ساده‌ای داشته است. به همین سبب اولین فکری که به ذهن فرد در هنگام خرید درب ضد سرقت می‌رسد، قفل‌های آن می‌باشد. آیا قفل در برابر ضربه مقاوم بوده؟ آیا قفل را می‌توان به راحتی باز کرد؟ آیا قفل درب ضد سرقت از جنس خوبی برخوردار است؟تمامی این ها سوالاتی است که در ادامه ما به آن ها پاسخ می‌دهیم.

انواع قفل‌های درب ضد سرقت

بر روی درب ضد سرقت با توجه به بودجه که در اختیار دارید می‌توانید یک نوع قفل از دو مدل را انتخاب کنید:

• مکانیکی

• الکترونیکی

این دو نوع قفل هم از نظر ظاهری و از نظر ساختاری تفاوت بسیاری دارند. قفل‌های الکترونیک جدیدترین نوع قفل در صنعت درب ضد سرقت می‌باشد و می‌توان از این نوع قفل در فضای بیرونی منزل مانند درب لابی یا درب آپارتمان استفاده کرد.

 

قفل‌های مکانیکی درب ضد سرقت

ساختار قفل‌های درب ضد سرقت مکانیکی به طور عمده به سه قسمت تقسیم می شوند: هسته قفل ، بدنه قفل و دسته پنل‌دار. در این صنعت از موادی خاص به علت ضربه پذیری و مقاومت بالا استفاده می‌شود که شامل فولاد (ضدزنگ ۳۰۴)، مس خالص، آلیاژ روی و آلیاژ آلومینیوم هستند.

• معمولا ماده‌ای که بکار می‌رود برای قفل درب ضد سرقت، مس خالص یا فولاد (ضد زنگ ۳۰۴) است. مس خالص دارای خواص شیمیایی، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر سایش است.

• همچنین فولاد به کار رفته در قفل درب ضد سرقت از پایداری، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر زنگ زدگی برخوردار است. از آنجا که بدنه قفل برای استحکام و پایداری، به مواد اولیه مناسب، نیاز زیادی دارد توصیه می شود فولاد (ضد زنگ ۳۰۴) را انتخاب کنید.

دسته پنل قفل‌های درب ضد سرقت را می‌توان از انواع فلزها مانند: فولاد (ضد زنگ ۳۰۴)، مس خالص یا آلیاژ آلومینیوم انتخاب کرد. مس خالص دارای چندین مزیت بوده که می‌توان به مواردی مانند سبک بودن، استحکام زیاد و ضد زنگ زدگی اشاره کرد. استحکام الیاژ روی زیاد نمی‌باشد.

طبقه بندی قفل‌های مکانیکی:

قفل‌های درب ضد سرقت مکانیکی با توجه به کلاس طبقه بندی می شوند: کلاس A، کلاس B، کلاس C بدیهی‌ترین روش رتبه بندی، تقسیم بر اساس پیچیدگی کلید قفل درب ضد سرقت است.

هسته قفل های درب ضد سرقت مدل A

کلید قفل درب ضد سرقت از نوع مسطح یا هلالی است. دارای یک شیار در یک طرف یا هر دو طرف کلید. یک کلید با چهار طرف محدب که شکل چهار ضلعی است.

هسته قفل های درب ضد سرقت مدل B

کلید این نوع قفل درب ضد سرقت مسطح یا هلالی است و دارای دو ردیف شیار مقعر در یک یا هر دو طرف کلید است. کلید دارای یک سوراخ مقعر با چند نقطه استوانه‌ای است.

هسته قفل های درب ضد سرقت مدل C

کلید قفل درب ضد سرقت از نوع صاف است و در یک یا هر دو طرف ‌کلید دو ردیف شیار مقعر وS شکل وجود دارد. این کلید دارای دو مارپیچ در داخل و خارج است. بدیهی است هسته قفل درب ضد سرقت مدل Cاز امن‌ترین قفل‌ها می‌باشند.

 

قفل الکترونیکی درب ضد سرقت

قفل درب الکترونیکی ضد سرقت ترکیبی از فناوری پیشرفته و قفل درب مکانیکی است. این قفل درب ضد سرقت نه تنها از ضریب ایمنی بالاتری برخوردار است بلکه راحت‌تر و بدون نگرانی نیز می‌باشد. انواع قفل درب ضد سرقت الکترونیکی مانند قفل اثر انگشت، قفل رمز عبور، قفل چاپ کف دست، قفل تشخیص چهره و قفل کارتی وجود دارد.

قفل درب ضد سرقت کارتی در هتل‌ها رایج است. از قفل‌های تشخیص چهره به دلیل مصرف زیاد انرژی، در نقاط دسترسی یا درب امنیتی استفاده می‌شود. همچنین قفل هایی با سطح امنیتی بالاتر مانند قفل عنبیه و قفل‌های وریدی وجود دارد که معمولاً در بانک ها و برای مکان‌های فوق سری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکات قبل از خرید قفل درب ضد سرقت

ساختار اصلی قفل اثر انگشت شامل مواردی است که در هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشیم:

• پنل‌های جلو و عقب

• بدنه قفل

• سیلندر قفل

• اثر انگشت،

• برد مدار

• موتور و دستگیره

مواد پنلی که برای انتخاب توصیه می‌شود فولاد ضد زنگ ۳۰۴ یا آلیاژ آلومینیوم هستند. دلیل این امر این است که این مواد از مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر سایش و ماندگاری طولانی برخوردار هستند. جنس بدنه این قفل درب ضد سرقت ترجیحا از استیل ضد زنگ ۳۰۴ باشد زیرا این ماده از بیشترین مقاومت و پایداری برخوردار است. این قفل علاوه بر بدنه قفل مکانیکی معمولی، دارای بدنه قفل الکترونیکی نیز می باشد. بدنه قفل الکترونیکی به دو قسمت بدنه قفل الکترونیکی انتقال دنده و بدنه قفل القایی مادون قرمز تقسیم می‌شود.

تفاوت بین دو بدنه این قفل های درب ضد سرقت بسیار ساده است. هنگامی که درب باز یا بسته می شود، صدای موتور وجود دارد. بدنه قفل القایی حساس تر است، عمل آن سریع‌تر انجام می شود، اما از هزینه بالاتری برخوردار می‌باشند که در قفل های درجه بالا متداول است. در قفل‌های اثر انگشتی، سیلندر هسته اصلی قفل در قسمت مکانیکی قرار گرفته و ترجیحا سیلندر قفل بهتر است از نوع کلاس C باشد. موردی دیگر که باید به آن توجه داشته باشیم، برای تشخیص اثر انگشت دو ماده خاص است  که در بازار موجود می‌باشد، یکی مواد سنجش نوری است و دیگری مواد سنجش نیمه هادی که تفاوتی قابل توجه‌ای بین آن‌ها نیز وجود دارد. بین این دو، اولویت انتخاب با مواد سنجش نیمه هادی می باشد که به سه دلیل اصلی است.

• اولین دلیل این است که ماژول شناسایی اثر انگشت نیمه هادی می‌تواند به لایه سطح پوست نفوذ کند و فقط اثر انگشت بدن زنده را تشخیص دهد. اثر انگشت قابل کپی نیست. بنابراین امنیت این نوع قفل بسیار بالا می‌باشد.

• دومین دلیل این است که ماژول شناسایی اثر انگشت نیمه هادی از ده ها هزار خازن تشکیل شده و از حساسیت و دقت بسیار بالایی برخوردار است.

• سومین دلیل این است که ماژول تشخیص اثر انگشت نیمه هادی از میزان شناخت بالایی برخوردار است.