چوب صنعت دُريس / وبلاگ / همه چیز درمورد درب‌های ضد حریق

همه چیز درمورد درب‌های ضد حریق

1400/04/19

درب ضد حریق دربرابر آتش 1 الی 2 ساعت بر اساس جنس و مدلی که دارد، توانایی مقاومت داشته و می¬تواند از گسترش آتش به بیرون جلوگیری کند، به این‌صورت که کربن دی اکسید و اکسیژن موجود درون فضای آتش گرفته به دام بیوفتد و آتش توانایی خروج و گسترش را نداشته باشد. درب‌های ضد حریق بر اساس استاندارد‌های خاص توسط شرکت‌های امنیتی تولید می‌شوند. که تمامی آن‌ها موظفند قبل از انتقال آن به بازار یک مدل درب ضد حریق را بررسی و پس از گذارندن تست های موجود به بازار عرضه کنند. ساختمان‌های امروزی برای تامین فرصت و زمان مورد نیاز برای افراد جهت فرار از آتش سوزی و همچنین برای محافظت از سازه و اجزای ساختمان از درب ضد حریق استفاده می‌کنند.

اجزای تشکیل دهنده درب ضد حریق

چهارچوب درب ضد حریق عموما از جنس فولاد است و روکش درب از ورق فولاد با پوشش تمام رنگ کوره‌ای می‌باشد. داخل درب پشم سنگ نسوز عایق حرارتی قرار دارد که در برابر آتش تا ۴ ساعت در دمای ۸۰۰ درجه سانتیگراد مقاوم است. اطراف درب با لاستیک درزگیر نسوز، جهت جلوگیری از ورود دود سمی در حرارت بالا پوشانیده شده است. تا پس از آتش سوزی از ورود آتش و دود به فضای بیرونی جلوگیری می‌کند. اگر ساختمان دارای پله‌ی اضطرار باشد، درب‌های ضد حریق درپاگرد پله اضطرار قرار می‌گیرند.

اساسی ترین مواد تشکیل دهنده

از مهم ترین مواد تشکیل دهنده ی درب ضد حریق می توان به اسکلت پروفیلی آن نیز اشاره نمود. نقش این اسکلت پروفیلی برای افزایش مقاومت درب های ضد حریق می باشد و باعث می شود که این درب ها در برابر آتش تغییر شکل نداده و ثابت باقی بمانند. وقتی که آتش سوزی رخ می دهد تمام ابزار و وسایل تغییر شکل می‌دهند ولی درب‌های ضد حریق سالم باقی می‌مانند. پنل ضد حریق نیز به درب های می چسبند و باعث افزایش خاصیت ضد حریق این درب‌ها می‌شوند.

انواع درب ضد حریق

به طور کلی درب ضد حریق از دو مدل آهنی و هسته چوبی تشکیل شده که تنها تفاوت آن‌ها در وزن است. درب ضد سرقت مدل هسته چوبی برای کاهش وزن می‌باشد. درب ضد حریق انواع مختلفی داشته که بر اساس نوع مواد بکار رفته از نظر جنس و نوع در ساختمان‌های مختلف، به کار میروند. که در موارد زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

درب ضد حریق چوبی

همان طور که از نام این مدل مشخص است، این نوع درب ضد حریق از چوب ساخته شده است و قیمت این نوع از درب ها از مدل شیشه‌ای پایین‌تر می‌باشد. در درب ضد حریق چوبی، از چوب‌های مخصوص با لایه‌های فولادی و پشم شیشه استفاده می‌شود. زیبایی و تنوع رنگی در این محصول زیاد می باشد که بیشتر در ساختمان های مسکونی با ارتفاع 23متر به بالا کاربرد دارد.

درب ضد حریق شیشه‌ایی

استفاده از شیشه می‌تواند به زیبایی و همچنین مقاومت درب اضافه کند. این نوع درب‌ها در ساختمان‌های مسکونی و اداری مورد استفاده، قرار میگیرند. اشتراک درب‌های ضد حریق شیشه‌ایی با نوع چوبی، استفاده هردو از پشم شیشه و لایه‌های فولادی است.

درب ضد حریق فلزی

این نوع درب ها از مقامت بالاتری و نسبت به دیگر مدل‌ها از وزن بیشتری برخوردار است و در ساختمان‌هایی مانند پتروشیمی، پالایشگاها و نیروگاهای اتمی نیز استفاده می‌شود.

مشخصات درب ضد حریق

همانطور که مشخص است درب‌های ضد حریق تا حدی می‌توانند از گسترش آتش و گازهای سمی جلوگیری کند. اما به کمک وسایل مختلف که آن‌ها هم استاندارد های لازم را داشته باشند می‌توان امنیت و قدرت درب ضد حریق را بالا برد. که می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

جک هیدرولیک آرام‌بند

این قطعه که از مواد تشکیل دهنده‌ی درب ضد حریق می باشد. درب ضد حریق را از نظر باز و بسته شدن کنترل می‌کند که بعد از فرار فرد، درب را به آرامی می بندد. به این معنی که اگر فرد از روی استرس بستن درب ضد حریق را فراموش کند. درب ضد حریق به صورت خودکار بسته شود.

لاستیک‌های نسوز

لاستیک‌های نسوز به عنوان درزگیر در درب‌های ضد حریق استفاده می‌شوند و در قسمت منافذ درب قرار می‌گیرند که مانع از ورود دود و آتش، از منافذ درب ضد حریق می‌شود و باعث می‌شود بخش های دیگر ساختمان سالم بماند. درزگیر‌ها از خفه شدن افرادی که در قسمت سالم ساختمان قرار دارند پیشگیری می‌کند.

چهارچوب فلزی

این چهار چوب از ورق های گالوانیزه شده که ضخامت آن‌ها دو میلی‌متر می‌باشد تشکیل شده‌اند. چهار چوب فلزی جز آن دسته وسایلی است که داشتن آن ریسک آتش سوزی را کاهش داده و گاز های سمی را عبور نمیدهد. همچنین دربرابر واکنش‌های آتش و گاز های سمی خودداری می‌کند. یکی از مشخصات دیگر این چهارچوب، رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک نسوز می‌باشد.

دستگیره درب ضد حریق

دستگیره درب ضد حریق از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا اگر دستگیره به کار رفته استاندارد نباشد در هنگام آتش سوزی موجب به خطر افتادن جان افراد می‌شود، پس باید در انتخاب درست دستگیره دقت کنید اولین گزینه برای انتخاب دستگیره آنتی پنیک درب ضد حریق است زیرا باید دستگیره تا زمان زیادی دربرابر خرابی و آتشسوزی مقاومت کرده تا افراد به راحتی بتوانند از درب ضد حریق عبور کنند.

لولای درب ضد حریق

هر لولا متناسب با درب، بر اساس وزن، نوع، طرح سازه ساخته می‌شود که از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از ویژگی‌های مهم لولای درب ضد حریق مقاومت بالا و کارایی آن در شرایط سخت است. جنس لولا باید از فلزی سخت و مقاوم باشد که بتواند وزن بالای درب ضد حریق را تحمل کند. بهترین جنس لولا برای درب‌های ضد حریق لولای استیل می‌باشد این نوع لولا توانایی تحمل وزن بالا را داشته و دربرابر رطوبت و اکسید شدن مقاوم است. در مقاله قبلی در رابطه با راهنمای انتخاب لولای مناسب صحبت کردیم.

پشم سنگ نسوز

پشم سنگ نسوز یکی از مواد تشکیل دهنده ی درب ضد حریق، است که می‌تواند در برابر آتش حدود 2 ساعت مقاومت کند و دمایی حدود 850 درجه‌ی سانتی‌گراد را می تواند تحمل کند. پشم سنگ نسوز درون چهارچوب شبکه‌ای فلزی درب ضد حریق قرار می‌گیرد تا بر مقاومت درب ضد حریق را افزایش دهند.

لنگه‌های درب ضد حریق

یکی از مهم‌ترین قطعه‌ها در درب‌های ضد حریق می‌باشد. هر لنگه حالت عایق داشته که علاوه بر درب ضد حریق می‌تواند تاثیر بسزایی در کنترل و مهار حریق داشته باشد. البته بستگی به جنس لنگه درب دارد که می‌تواند چوب یا فلز با ضخامت و کیفیت بالا باشد.

استاندارد درب‌های ضد حریق

ابزار و يراق آلات مورد استفاده در درب‌های ضد حریق مي‌بايست داراي تائيديه مقاومت در برابر حريق از آزمايشگاه هاي معتبر را داشته باشند. اين نوع درب‌ها مي‌بايست مقاومتشان در برابر آتش به وسيله كوره در آزمایشگاه، آزمایش شود و متناسب با ابعاد كوره، قاب درب ضد حریق همراه با جزئيات كامل مانند: لنگه، چارچوب، لولاها، دستگيره، قفل و… مورد آزمايش قرار گرفته و تا 120دقیقه درون کوره قرار بگیرد.

ابعاد استاندارد درب‌های ضد سرقت

ابعاد درب ضد حریق مورد تایید سازمان آتش نشانی، پشت تا پشت چهارچوب 110*210 سانتی‌متر تا 120*220 سانتی‌متر نیز می تواند ارتقا یابد، ابعاد درب ضد حریق فلزی باید برای ساختمان‌هایی که مجاز به استفاده از درب ضد حریق فلزی هستند متناسب باشد.

ابعاد ساب فریم

به صورت تو در تو ساب فریم یا قوطی فلزی 110*210 سانتی‌متر و 120*220 سانتی‌متر نیز می تواند ارتقا یابد، رنگ های رایج برای درب ضد حریق سفید، کرم و طوسی می‌باشد. زمان تولید درب‌های ضد حریق با ابعاد استاندارد، ۱۵ روز می‌باشد و در صورت درخواست مشتری برای رنگ های فلز خاص باید زمان بیشتری را در نظر گرفته شود.

ابعاد درب‌های ضد حریق تک لنگه بطور خلاصه ابعاد ساب فریم (فریم انتظار) مورد نیاز برای درب ضد حریق مورد تایید سازمان آتش‌نشانی 112*211 سانتی‌متر می‌باشد.

ابعاد درب‌های ضد حریق دو لنگه ابعاد ساب فریم یا فریم برای درب ضد حریق فلزی دو لنگه 202*217 سانتی‌متر می باشد.

درب‌های ضد حریق از نظر کارایی درب‌های ضد حریق انواع مختلفی از نظر کارایی دارند که می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

1. درب‌های برج‌های مسکونی، تفریحی، اداری و هتل‌ها

2. درب‌های بیمارستانی

3. درب‌های مخصوص خزانه

4. درب‌های مخصوص نیروگاهای برقی و اتمی

نکته قابل توجه این است که در ساختمان های معمولی، اگر ارتفاع ساختمان بیش از 30 متر باشد، برای افزایش امنیت ساختمان قرار دادن درب‌های ضد حریق الزامی است.

قوانین و تبصره‌های درب ضد حریق

همانطور که می‌دانید قوانینی وجود دارد که ما در قسمت های پیش برای شما توضیح دادیم. اما با این حال هرکدام تبصره‌ایی دارند که الان به آن‌ها می‌پردازیم:

تبصره (1) براي ساختمان‌هاي بالاي 25 متر تمامي درب‌های ضد حریق توليد داخل و وارداتي به استثناء درب‌هاي هسته چوبي، مي‌بايست داراي تائيديه 90دقیقه‌ایی از آزمايشگاه‌هاي معتبر ‌باشد.

تبصره (2) در صورت تمايل به استفاده از درب ضد حریق شيشه‌اي يا اينكه بخشي از درب ضد حریق شيشه اي باشد، این شیشه باید استاندارد بوده و مي‌بايست داراي تائيديه از آزمايشگاه‌هاي معتبر به ميزان 90 دقيقه مي‌باشد.