چوب صنعت دُريس / وبلاگ / در انتخاب کابینت به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در انتخاب کابینت به چه نکاتی باید توجه کرد؟

1394/02/19

روش انتخاب کابینت آشپزخانه :

کابینت ها از اجزای اصلی دکوراسیون یک آشپزخانه بشمار می روند که طی سال های اخیر هم از لحاظ جنس وهم از نظر شکل ،انواع متفاوتی از آنها به بازار عرضه شده است .

اگر دقت کرده باشید در بدو ورود به فضای یک آشپزخانه آنچه بیش از هر چیز در نگاه اول جلب توجه کرده و به چشم می آید شکل ورنگ کابینت ها است که ممکن است سرتاسر یا بخش قابل توجهی ازدیوارهای آشپزخانه را اشغال کرده باشند . بنابراین ، انتخاب شکل ، جنس ورنگ مناسب برای کابینت ها به جهت اهمیت وفضایی که از سوی آنها درآشپزخانه اشغال می شود نقش بسیار  مهمی در دکوراسیون فضای آشپزخانه یک واحد مسکونی دارد.

شناخت اجزای اصلی کابینت :

یک کابینت از سه جزء اصلی یعنی در کابینت ،بدنه کابینت وصفحه کابینت تشکیل شده است .

علاوه بر انواع رایج دربهای کابینت که در اغلب واحدهای مسکونی دیده می شوند برخی از دربهای جدید با ضخامت 18 میلیمتر و روکش پی وی سی دارای شش تیپ مختلف و تنوع رنگی بیش از بیست رنگ در بازار ایران موجود هستند نوع دیگری ازدربهای کابینت آشپزخانه نیز که به تازگی به بازار ایران وار شده علاوه بر بر خورداری از مشخصات گفته  شده از روکش هایی  با  جنس  براق شبیه رنگ های پلی استر (براق ) ساخته شده اند که جذابیت  خاصی  در ترکیب بندی کابینت آشپزخانه ایجاد می کند.

در مورد بدنه کابینت باید به دو نکته مهم توجه کرد . اول اینکه جنس بدنه کابینت باید با مغز ام دی اف یا نئوپان و با روکش ملامینه ساخته  شده  باشد ونکته  دوم اینکه لبه بدنه کابینت نوارکاری شده باشد تا نمای زیبایی به کاربدهد ، البته رنگ  نوار کاری باید همرنگ و یا متناسب با رنگ کابینت باشد. در بازار ایران کابینت ها اکثراً با بدنه نئوپان و روکش کاغذی و نوار اطویی  ساخته می شون د که  این نوع کابینت کیفیت خوبی ندارد واستفاده از این نوع بدنه در کابینت آشپزخانه شما توصیه  نمی شود یعنی  بهتر است جنس بدنه  کابینت نیز از نوع  MDF  انتخاب شود ، برخی از تولید کنندگان کابینت برای ارزانتر شدن کابینت  بدنه را از جنس نئوپان استفاده می کنند ، ولی چون  مشتریان قادر به  شناسایی نمی باشند  متوجه نمی شوند.

همچنین ، در حال حاضر در بازار ایران پنج نوع صفحه کابینت موجود است که با توجه به  نیاز ، سلیقه ، کیفیت مورد نظر وبودجه ای  که برای این  منظور مد نظر دارید می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

البته توجه داشته باشید که صفحه کابینت دارای بیشترین سطح تماس با آب است و به همین خاطر تمام اجزای تشکیل دهنده صفحه کابینت باید دارای مقاومت بالایی در برابر آب  و رطوبت باشد . روکش های  اچ پی ال  دارای مقاومت بالایی در برابر آب وخراشیدگی بوسیله اشیای نوک تیز است و برای صفحه کابینت مناسب می باشند . به همین جهت صفحات  نئوپانی  که  دارای  مقاومت  بسیار کمی  در مقابل آب ، رطوبت و خراشیدگی می باشند پیشنهاد نمی شود.

درباره صفحات از جنس  MDF  با روکش ملامینه  هم  باید  به  این مورد توجه داشت که این صفحات به دلیل روکش ملامینه ، قابلیت خش پذیری دارند و برای صفحه کابینت چندان مناسب نیست .

پس بهترین پیشنهادی که برای انتخاب صفحه کابینت می توان داد همان صفحات 32 میلیمترMDF با روکش HPL است که از لحاظ کیفیت وهم از لحاظ مقاومت در برابر آب وخراشیده شدن بوسیله اشیاء نوک تیز قابل اطمینان هستند .