چوب راش

1393/06/01

یکی از کشف‌های بسیار ارزشمند انسان، استفاده از چوب برای اهداف مختلف زندگی است. درست از زمان اختراع چرخ چوبی (ابتدایی ترین اختراع انسان حتی قبل از کشف آتش) گرفته تا کوره‌های چوبی، چوب به عنوان ماده ای در زمینه های مختلف بکار گرفته شده و هنوز هم بسیاری از آن‌ها بلااستفاده مانده است.

قبل از اینکه تمرکز خود را روی چوب راش منتقل کنیم، مقاله را با نقل قول جوشوا فور، روزنامه نگار مستقل آمریکایی در مورد هنر نجاری شروع می‌کنیم. وی می گوید، "چوب کاری به نوعی تفکر و توانایی حل مسئله کاملاً متفاوت از نوشتن نیاز دارد. با نوشتن، مجموعه ای از حقایق و ایده ها را به دست می آورید و به دنبال داستانی پیش می روید که آن‌ها را به هم نزدیک کند. با کار با چوب، شما با یک محصول نهایی در ذهن خود شروع می کنید و راه خود را با یک چوب خام می‌سازید." چنین فرآیند ماهرانه‌ای مطمئناً به ماده اولیه با کیفیت بالا برای فرآیند توسعه/تولید نیاز دارد. و در بین انواع چوب، چوب راش برای ساخت بهترین را ارائه می دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

راش عمدتا در اروپای مرکزی و غربی وجود دارد، اگرچه می توان آن را به عنوان درختچه یا درخت در عرض‌های 40 و 60 یافت. از بین تمام درختان آلمان، راش بیشتر از باقی چوب ها یافت می‌شود و بسیار ارزشمند است. راش را می توان در زمین‌های جنگلی مخلوط و همچنین در جنگل‌های راش به ویژه در مناطق کم ارتفاع و همچنین در مناطق کم کوهستانی یافت. راش اروپایی (Fagus sylvatica) از بین همه الوارهای راش مفیدترین است و به همین دلیل به نام راش معروف است. پیشوند "قرمز" گاهی اوقات برای توصیف رنگ قرمز روشن چوب استفاده می شود. راش مسی با برگهای قهوه ای یا قرمز یک نژاد خاص است و اسم آن هیچ معنی تجاری ندارد. راش سفید یا ممرز (Carpinus betulus L.) از خانواده گیاه شناسی دیگری است و دارای خواص کاملاً متفاوتی است. درختان راش می توانند تا 300 سال یا بیشتر عمر کنند، اگرچه درختان بین 100 تا 140 سال به طور معمول قطع می شوند. ارتفاع آن‌ها می تواند از 30 تا 35 متر باشد.

راش از خانواده درختان چوب قرمز است. درختان مسن (بالای 80 سال) می توانند یک هسته مایل به قرمز با شدت و شکل رنگ نامنظم ایجاد کنند.

خصوصیات برجسته راش

چوب‌ها از وزن متوسط تا سنگین دارند و مقاومت در برابر سایش بالا هستند. راش قبل یا حین کار نباید در معرض نوسانات مرطوب باشد.

راش به صورت چوب گرد یا اره شده و همچنین به صورت روکش در دسترس است. با وجود سختی، بر روی چوب راش به راحتی کار می شود. می توان آن را برش داد، سوراخکاری و آسیاب کرد. هنگامی که با بخار آماده می شود، مانند خاکستر، کاملاً می‌تواند که خم شود. در نهایت می توان آن را رنگ آمیزی و صیقل داد.

مزایا و معایب چوب راش چیست؟

چوب راش بسیار سخت و همچنین محکم است، راش را به خوبی می‌توان پرداخت کرد تا در برابر ضربات و سایش مقاومت شود.

یکی دیگر از مزایای استفاده از چوب راش برای مبلمان بدون بو بودن آن است رطوبت زیادی را جذب می کن ، این باعث می شود که به عنوان مبلمان فضای باز مناسب نباشد، یا در مکانهایی که هوا می تواند مرطوب باشد استفاده نشود. برای استفاده دائمی در فضای باز مناسب نیست زیرا در اثر تغییر رطوبت دوام ندارد.

متعاقباً سوال این است که چوب راش چه کاربردهایی دارد؟

موارد استفاده معمول چوب، روکش، کفپوش، قایق سازی، مبلمان، کابینت، آلات موسیقی و ... است

پایدار ترین چوب جنگلی به شکل طبیعی برای تمام سال‌ها، ترکیب بیشتر مزایای عنوان پایان مهر و موم چوب به منظور بیشتر مطمئن نیستید مقاومت آن در برابر رطوبت و دما تغییر می کند. چوب راش کمتر از سایر چوب ها در معرض تاب خوردن، جمع شدن، تورم و پیچ خوردگی است.

گونه راش چوبی نیمه سنگین و دارای بافتی همگن و تقریبا مقاوم در برابر حشرات و قارچ هاست. گرده بینه های درجه 1 و 2 راش در ایران بیشتر به مصرف كارخانجات روكش و تخته لایه می رسد و گرده بینه های درجه 3 پس از تبدیل به الوار به بازار تهران (پل چوبی) روانه می شوند. بنا به اطلاعات بازار میزان تفاوت قیمت آن در 6 ماهه نخست در بازار تهران بوده است. به دلیل بافت همگن و درجه سختی مناسب این چوب بیشترین تقاضا را برای خرید به منظور تهیه مبل در بازار دارد. همچنین به دلیل قابلیت آغشتگی با انواع محلول های حفاظتی بیشترین گونه مصرفی در كارخانه های اشباع است. لبته اخیرا گونه های خارجی راش از طریق آذربایجان وارد ایران شده است كه بنا به ادعای مبل سازان و فروشندگان چوب كیفیت چوب راش ایرانی را ندارد ولی به دلیل ابعاد و رطوبت مناسب تخته ها میزان ضایعات كمتری، در امر فرآیند تولید دارد .