چوب صنعت دُريس / وبلاگ / پرس وکیوم

پرس وکیوم

1392/11/17

  ام دی اف (MDF) یا تخته فیبر نیمه سنگین جزو فرآورده های چوبی است که به دلیل خصوصیات متنوعی که دارد روز به روز استفاده از آن بیشتر شده و از آن انواع مصنوعات چوبی را تهیه می کنند. 
   به دلیل خام بودن  ام دی اف، معمولا آنرا روکش می کنند، روکش ام دی اف توسط دستگاه پرس وکیوم یا دستگاه پرس ممبران انجام می شود که شامل روکش های پی و سی (PVC)، چرمی، کاغذی و چوبی است. روکش کردن با دستگاه پرس وکیوم MDF مزیت های زیادی دارد که از بین آنها می توان به چسبیدن عالی روکش به MDF، خاصیت ضد آبی و ضد گرمایی، طول عمر زیاد، زیبایی و ... اشاره کرد. 
با وجود سختی زیاد، ام دی اف چوب ارزان قیمتی بوده و پس از روکش کردن با دستگاه پرس وکیوم ارزش بسیار زیادی پیدا می کند. پس از پرس ممبران، می توان از ام دی اف در ساخت کابینت، ساخت درب، میز و ... استفاده کرد. 
به طور کلی پرس وکیوم با ترکیبی از گرما، خلاء و فشار انجام شده که به صورت زیر است: 
در ابتدا چسب مخصوص را بر روی سطح قطعه می مالیم و لایه روکش را روی آن قرار می دهیم. پس از آن، قطعه را درون دستگاه پرس ممبران قرار داده و دستگاه با گرم کردن و فشار روکش را می چسباند. در این روش تمام قسمتهای روکش به خوبی به چوب می چسبد و دیگر برای لبه ها نیازی به خم کردن نداریم
برای ساخت مصنوعات چوبی می توان ابتدا با دستگاه فرز سی ان سی  طرح مورد نظر را روی چوب حکاکی کرد و سپس با دستگاه پرس وکیوم بر روی طرح روکش چسباند. اگر از روکش های چوبی استفاده کنید محصول نهایی کاملاً شبیه به چوب طبیعی خواهد بود که بسیار زیبا خواهد بود.