چوب صنعت دُريس / وبلاگ / پرس وکیوم

پرس وکیوم

1392/11/17

ام دی اف (MDF) یا تخته فیبر نیمه سنگین جزو فرآورده‌های چوبی است که به دلیل خصوصیات متنوعی که دارد روز به روز استفاده از آن بیشتر شده و از آن انواع مصنوعات چوبی را تهیه می‌کنند.

به دلیل خام بودن ام دی اف، معمولا آن را روکش می‌کنند، روکش ام دی اف توسط دستگاه پرس وکیوم یا دستگاه پرس ممبران انجام می‌شود که شامل روکش‌های پی و سی (PVC)، چرمی، کاغذی و چوبی است. روکش کردن با دستگاه پرس وکیوم MDF مزیت‌های زیادی دارد که از بین آن‌ها می‌توان به چسبیدن عالی روکش به MDF، خاصیت ضد آبی و ضد گرمایی، طول عمر زیاد، زیبایی و ... اشاره کرد.

با وجود سختی زیاد، ام دی اف چوب ارزان قیمتی بوده و پس از روکش کردن با دستگاه پرس وکیوم ارزش بسیار زیادی پیدا می‌کند. پس از پرس ممبران، می‌توان از ام دی اف در ساخت کابینت، ساخت درب، میز و ... استفاده کرد.

به طور کلی پرس وکیوم با ترکیبی از گرما، خلاء و فشار انجام شده که به صورت زیر است:

در ابتدا چسب مخصوص را بر روی سطح قطعه می‌مالیم و لایه روکش را روی آن قرار می‌دهیم. پس از آن، قطعه را درون دستگاه پرس ممبران قرار داده و دستگاه با گرم کردن و فشار روکش را می‌چسباند. در این روش تمام قسمت‌های روکش به خوبی به چوب می‌چسبد و دیگر برای لبه‌ها نیازی به خم کردن نداریم.

برای ساخت مصنوعات چوبی می‌توان ابتدا با دستگاه فرز سی ان سی طرح مورد نظر را روی چوب حکاکی کرد و سپس با دستگاه پرس وکیوم بر روی طرح روکش چسباند. اگر از روکش‌های چوبی استفاده کنید محصول نهایی کاملاً شبیه به چوب طبیعی خواهد بود که بسیار زیبا خواهد بود.

پرس وکیوم چگونه کار می‌کند؟

ساده‌ترین نوع پرس خلاء از یک کیسه قابل آب بندی و نوعی ژنراتور خلاء استفاده می‌کند. با قرار دادن مواد در کیسه، آب‌بندی آن و سپس مکش بیشتر هوا، اختلاف فشار بین فشار کاهش یافته داخل کیسه و جو در خارج ایجاد می‌شود. این اختلاف فشار است که در پرس خلاء استفاده می‌شود.

اکثر پمپ‌ها و ژنراتورهای خلاء حدود 85 درصد خلاء را به دست می‌آورند. از آن‌جایی که فشار اتمسفر حدود 10 تن بر متر مربع است، به این معنی است که فشار 8.5 تن بر متر مربع بر روی هر چیزی که داخل کیسه است وارد می‌شود.

روکش‌های چوبی چگونه ساخته شده‌اند؟

روکش‌های چوبی با چسباندن یک تکه نازک چوب طبیعی بر روی صفحه‌ای از تخته فیبر یا تخته خرده چوب ساخته می‌شوند. توجه به این نکته مهم است که روکش‌ها از یک تکه چوب واقعی استفاده می‌کنند، نه از مواد ساخته شده که شبیه چوب هستند.

مزایای روکش‌های چوبی

نحوه ساخت روکش‌های چوبی مزایای زیادی نسبت به چوب جامد سنتی به آن‌ها می‌دهد. از آنجایی که فقط از یک تکه نازک چوب استفاده می‌شود، روکش‌ها استفاده از یک کنده را به حداکثر می‌رسانند و آن‌ها را سازگارتر با محیط زیست و مقرون به صرفه‌تر می‌کنند. همچنین باعث می‌شود روکش‌ها کمتر مستعد تاب برداشتن و شکافتن شوند.

روکش‌ها همچنین انتخاب‌های بیشتری را ارائه می‌دهند، زیرا برخی از انواع چوب آنقدر گران یا ناپایدار هستند که نمی‌توانند در فرم جامد خود استفاده شوند. با روکش‌ها، خریداران می‌توانند چوب کمیاب یا عجیب و غریب را بدون شکستن یا به خطر انداختن گونه‌ها انتخاب کنند. در نهایت، روکش‌ها بسیار سبک‌تر از چوب‌های سنتی هستند و جابه‌جایی آن‌ها را آسان‌تر می‌کنند و طرح‌ها و چیدمان‌های مختلفی را ارائه می‌دهند که در طراحی چوب جامد با شکست مواجه می‌شوند.

معایب روکش‌های چوبی

روکش‌های چوبی به اندازه چوب طبیعی سنگین نیستند، که ممکن است برای برخی از خریداران آزاردهنده باشد. علاوه بر این، از آن‌جایی که روکش‌های چوبی با پولیش سطحی پوشش داده نمی‌شوند، جذب مایعات به لایه چوب و ایجاد آسیب آسان‌تر است. اگر این اتفاق بیفتد، تعمیر آن می‌تواند دشوار و پرهزینه باشد.

زمان استفاده از روکش‌های چوبی

روکش‌ها انتخابی عالی برای خریدارانی که از بودجه آگاه یا کسانی که متعهد به تصمیم‌گیری‌های آگاهانه محیط‌زیست هستند، است. بسیاری از خریدارانی که برای اولین بار خانه خریداری می‌کنند روکش‌ها را برای دستیابی به ظاهری با کیفیت و با هزینه نسبتا کم انتخاب می‌کنند و حتی صاحبان خانه باتجربه روکش را برای بسیاری از قطعات متحرک مانند کابینت یا کشو انتخاب می‌کنند.

روکش چوبی

چوبهای جامد چگونه ساخته شده‌اند

همانطور که از نام آن پیداست، چوب جامد از چوب کاملا طبیعی ساخته شده است که سمباده شده و به یک قطعه نهایی تبدیل می‌شود.

مزایای چوب جامد

تعمیر چوب جامد نسبتاً آسان است زیرا بیشتر آسیب‌ها را می‌توان از طریق سنباده زدن برطرف کرد. این کار بازیابی چوب جامد را آسان‌تر می‌کند، بنابراین حتی قدیمی‌ترین قطعات را می‌توان دوباره زیبا کرد. در نهایت، این ماده بسیار بادوام است، بنابراین قطعات چوب جامد اغلب می‌توانند از نسلی به نسل دیگر منتقل شوند.

معایب چوب جامد

تغییر در رطوبت یا فشار اتمسفر می‌تواند باعث تاب برداشتن، ترک خوردن یا انبساط چوب طبیعی در صورت عدم درمان مناسب شود. در حالی که بیشتر قطعات برای جلوگیری از این اتفاق درمان می‌شوند، خریداران باید آماده باشند تا مبلمان چوبی خود را با استفاده از تکنیک‌های ساده مانند دور نگه‌داشتن آن‌ها از نور مستقیم خورشید برای مدت طولانی آماده کنند. علاوه بر این، از آنجایی که چوب گران‌تر است، قیمت آن می‌تواند برای برخی از خریداران گران باشد.

زمان استفاده از چوب جامد

اگر به دنبال درب چوبی با دوام طولانی هستید، چوب جامد بهترین راه است. دوام و زیبایی کاملاً طبیعی آن را به یک مکمل عالی برای هر خانه تبدیل کرده است. خرید چوب جامد یک سرمایه گذاری است، اما خریداران می‌توانند مطمئن باشند که قطعه آن‌ها زیبایی خود را برای مدت طولانی پس از خرید اولیه حفظ می‌کند.