چوب صنعت دُريس / وبلاگ / همه چیز درباره درب‌های آکوستیک

همه چیز درباره درب‌های آکوستیک

1402/04/18

این درب‌ها با ظاهری شبیه به در‌ب‌های چوبی برای کاهش انتشار صدا و ارتعاشات بین اتاق‌ها طراحی شده‌اند. هدف آن‌ها عایق کردن صدای داخل اتاق است که به لطف مهندسی عایق در بدنه درب قابل دستیابی است.

درب‌های آکوستیک به عنوان مانعی عمل می‌کنند که بازتاب صدا را محدود می‌کند. مواد با کیفیت عایق ضد صدای بهینه که صدا را منعکس و جذب می‌کنند عبارتند از:

  • فولاد
  • الوار چوب
  • آلومینیوم
  • پی وی سی

از نظر تئوری، هر چه جرم درب بیشتر و محکم‌تر باشد، انتقال صدا کمتر است. با این حال، درب را می‌توان با استفاده از فوم عایق یا ساندویچ کردن هسته‌های متراکم بهبود بخشید.

بسته به نیاز خود می‌توانید ست درب‌های آکوستیک تک و یا دوبل تهیه کنید. به عنوان مثال، سینماها و تئاترها اغلب از درب‌های دوتایی برای ایجاد عایق صوتی بهتر استفاده می‌کنند.

درب‌ها و مجموعه درب‌های آکوستیک می‌توانند شامل لولا، قاب و آهن باشند. درب‌های چوبی نیز به صورت روکش یا رنگ آمیزی موجود هستند و می‌توانند متناسب با نیازهای منحصر به فرد شما به صورت آکوستیک طراحی شوند.

درب‌های آکوستیک چگونه تولید می‌شوند؟

آنها از یک ماده هسته جامد ساخته شده‌اند که عایق و مانعی در برابر صدا ایجاد می‌کند. هسته این درب‌ها اغلب حاوی فوم عایق یا یک هسته تقویت شده است. آنها همچنین از مهر و موم آکوستیک استفاده می‌کنند.

و فراموش نکنیم که درب‌های آکوستیک نیز می‌توانند ضدحریق نیز باشند! محافظت در برابر آتش و صدا و پتانسیل حفظ و بهبود زندگی را دارند.

اجزای اصلی درب آکوستیک:

هسته درب

ورق در

چارچوب در

لولا

قفل کردن

مهر و موم آکوستیک

درزگیرهای صوتی( درزگیرهای L شکل که بر روی سطح چارچوب در و پایه درب نصب می‌شود. بنابراین، لبه درب پس از بسته شدن با درزگیر برخورد می‌کن)

مقاله پیشنهادی چگونه درب اتاق خواب را عایق صدا کنیم؟

کجا می‌توان از درب‌های آکوستیک استفاده کرد؟

آنها در بسیاری از مکان‌ها استفاده می‌شوند، به خصوص در جاهایی که نیاز به حفظ حریم خصوصی وجود دارد یا در محیط‌هایی با نویز شدید. مثلا: استودیوهای پخش موسیقی یا پخش محیط‌های مراقبت‌های بهداشتی (جراحی‌های پزشکان یا بیمارستان‌ها) مدارس و دانشگاه‌ها محیط‌های قانونی (دادگاه‌ها یا ایستگاه‌های پلیس) کسب و کار بلوک‌های آپارتمانی کارخانه‌ها، سایت‌های ساختمانی و آزمایشگاه‌ها

هنگامی که آلودگی صوتی به یک نگرانی برای ایمنی یا تهدیدی برای رفاه یا صحبت‌های محرمانه تبدیل می‌شود، باید شروع به در نظر گرفتن درب‌های آکوستیک به عنوان یک گزینه کنید.

درب آکوستیک

آیا وجود درب‌های آکوستیک ضروری است؟

مقررات ساختمانی پیرامون استاندارد عایق صدا در ساختمان‌های خانگی و تجاری، از نظر عایق صوتی دیوارها و کف‌ها برای کاهش صدای ساختمان‌های مجاور و انتقال صدای داخلی در خانه وجود دارد. هدف این مقررات کاهش سطوح نرمال صدا مانند: گفتار، تلویزیون و پخش موسیقی است.

مزایای استفاده از درب آکوستیک

وجود آنها یک الزام قانونی نیست، اما هدف آن‌ها بهبود عایق صوتی زمانی است که عایق صدای معمولی درب یا ساختمان استاندارد برای کاهش صدای بیش از حد، کافی نباشد.

سلامتی

صداهای بلند و مداوم می‌تواند باعث ایجاد اختلالات زیادی شود و به استرس کمک کند. استفاده از درب آکوستیک برای کاهش یا توقف صدای بیش از حد و غیر ضروری می‌تواند به شما کمک کند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید، تمرکز را بهبود ببخشید و خواب بهتری داشته باشید. عایق‌ها و درزگیرهای اضافی نیز می‌توانند انتشار گرد و غبار، دود و کشش را کاهش دهند.

بهبود در ضبط/گوش دادن صدا

در استودیوهای موسیقی، ایستگاه‌های پخش یا سینما، خواه ضبط یا پخش باشد، آن‌ها می‌توانند به بهبود کیفیت صدا کمک کنند. با جلوگیری از هر گونه تجربه صدای ناخواسته از مزاحم، آن‌ها همچنین به حفظ صدا در اتاق ضبط یا عایق کمک می‌کنند. این باعث بهبود کیفیت کلی صدا می‌شود.

حریم خصوصی

آنها نه تنها از ورود صدا جلوگیری می‌کنند بلکه به نگه داشتن صداها در داخل فضا نیز کمک می‌کنند. در محیط‌هایی مانند مطب پزشکان، بیمارستان‌ها و دفاتر تجاری، اجازه می‌دهد تا استانداردهای برتری برای حفظ حریم خصوصی و محرمانگی وجود داشته باشد، زیرا صدایی مانند تماس‌های تلفنی و جلسات قابل شنیدن نیست.

ایمنی

صداهای بلند می‌توانند بسیار خطرناک باشند، هر صدایی بالاتر از 85 دسیبل به طور بالقوه باعث کاهش شنوایی می‌شود. در محیط‌هایی مانند کارخانه‌ها، که در آن ماشین آلات می‌توانند صدایی بالاتر از حد متوسط یا آسیب رسان ایجاد کنند، درب‌های آکوستیک با درجه دسی بل مناسب می‌توانند به جداسازی مناطق با صدای بلند از فضاهای دیگر کمک کنند و به عنوان سطحی از محافظت برای شنوایی عمل کنند.

رتبه بندی دسیبل‌ها به چه صورت است؟

میزان صدایی که درب‌ها می‌توانند مسدود کنند و اثربخشی آن‌ها آزمایش و رتبه بندی می‌شود، دسیبل نام دارد. این همان چیزی است که هر درب آکوستیک را منحصر به فرد می‌کند، زیرا هسته جامد قوی‌تر می‌تواند صداهای بزرگتر و قوی‌تر را تحمل کند و کاهش دهد.

قدرت صدا بر حسب دسیبل اندازه گیری می‌شود. همه درب‌ها دارای درجه بندی دسی بل متفاوتی هستند. رتبه بندی معمولاً به این صورت ظاهر می‌شود: 30dB. این بدان معنی است که درب می‌تواند تا 30 دسیبل را مسدود کند.

درجه بندی دسیبل بسته به نوع صدا، ساختمان و شدت آن متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، سینماها اغلب بالاترین درجه دسیبل ارائه شده را دارند.

چرا آکوستیک مهم است؟

امروزه کنترل آکوستیک بسیار مهم است. مطالعات نشان می‌دهد که سطح سر و صدای بیش از حد در محیط‌های تجاری باعث کاهش بهره‌وری، افزایش استرس و بیماری، رضایت شغلی کمتر، رضایت مشتری یا بازدیدکننده کمتر و کاهش فروش یا زمان اقامت می‌شود..

آیا در خانه به درب آکوستیک نیاز داریم؟

اگرچه در خانه‌ها مورد نیاز یا رایج نیست، اما درب‌های داخلی آکوستیک را می‌توان در محیط‌های خانگی نصب کرد. اگر با سر و صدای بلند سر و کار دارید یا در نزدیکی جاده‌ها یا خیابان‌های شلوغ زندگی می‌کنید، آن‌ها در خانه بسیار مفید هستند. ما در دریس درب‌هایی را متناسب با سبک خانه شما و متناسب با استفاده شما داریم.